Historia Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie rozpoczęła się w końcu XIX wieku.
Dnia 26 sierpnia 1898 r. powołano do życia spółdzielnię mieszkaniową pod nazwą „Urzędnicza Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa” i zarejestrowano ją w Sądzie Powiatowym w Tczewie.
W październiku 1898 r. zakupiono 3 tys. m² gruntu przy ul. Sobieskiego, celem wybudowania czterech domów z 27 mieszkaniami. 23 kwietnia 1900 r. domy te oddano do użytkowania lokatorom. Po zakończeniu tej inwestycji rozpoczęto budowę następnych domów. Do 1918 zbudowano 16 domów z 97 mieszkaniami.
W pierwszych latach po zakończeniu I wojny światowej trudno było Spółdzielni funkcjonować. Kryzys gospodarczy, brak środków na remonty uniemożliwiały rozwój Spółdzielni. Dopiero w latach 30. rozpoczęto budowę nowych domów: Sobieskiego 34, 35, Wybickiego 22, Paderewskiego 15.
Przed wybuchem II wojny światowej Spółdzielnia posiadała 20 budynków – 135 mieszkań. Liczba członków wynosiła 179 osób. W czasie okupacji Niemcy przejęli majątek Spółdzielni w administrację. Spółdzielnia w tym czasie nie funkcjonowała, a jej dokumenty zostały zniszczone.
Po wojnie, 29 listopada 1945 r. w Sądzie Okręgowym w Chojnicach ponownie zarejestrowano Spółdzielnię pod nazwą „Spółdzielnia Mieszkaniowa Pracowników Państwowych i Samorządowych”. Pierwsze powojenne lata działalności ograniczały się wyłącznie do przeprowadzania remontów budynków i prowadzenia administracji, gdyż po wojnie zastano budynki poważnie zdewastowane lub zniszczone. Pierwszą zrealizowaną po wojnie inwestycją był budynek przy ulicy Sobieskiego 19 z 32 mieszkaniami, oddany do użytku w 1960 r.
W latach 1960 – 1964 Spółdzielnia zbudowała 8 budynków z 225 mieszkaniami.
W drugiej połowie lat 60. rozpoczęto budowę budynków mieszkalnych na osiedlu Czyżykowo. Powstało 27 budynków.
Zasadniczy rozwój Spółdzielni nastąpił w latach 70. W tym czasie powstało osiedle Śródmieście II, nazwane potem im. Garnuszewskiego, rozpoczęto budowę największego osiedla Suchostrzygi oraz budynków spółdzielczych w miastach Gniew i Pelplin. Ogółem w latach siedemdziesiątych oddano do użytku 58 budynków mieszkalnych, w których znajdowało się 4.426 mieszkań o ogólnej powierzchni użytkowej 189 tys. m².
Nazwę „Spółdzielnia Mieszkaniowa w Tczewie” ustalono w styczniu 1976 r. w związku ze zmianami w strukturze organizacyjnej państwa.
Do końca lat 70. trwał okres dynamicznego rozwoju budownictwa na osiedlu Suchostrzygi I. W latach 80. zakończono inwestycje w Pelplinie i Gniewie. W Tczewie rozpoczęto budowę osiedla Suchostrzygi II. Ogółem w latach 80. Spółdzielnia postawiła 56 budynków z 2.481 mieszkaniami o ogólnej pow. użytkowej ponad 120 tys. m². W tym okresie poza budownictwem mieszkaniowym, Spółdzielnia realizowała także lokale użytkowe, sklepy, domy kultury, garaże oraz infrastrukturę na nowych osiedlach.
W latach 90. nastąpił spadek ilości budowanych mieszkań, powstały 22 budynki z 452 mieszkaniami o ogólnej pow. użytkowej 27 tys. m². W działalności zaczęły przeważać inwestycje modernizacyjne. W latach 1994 – 2007 wykonywano instalacje ciepłej wody połączone z likwidacją piecyków gazowych. Przyczyniło się to do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. Ogółem instalację c.w. otrzymało ponad 6.400 lokali mieszkalnych. Sukcesem było wykonanie instalacji c.o. i c.w. w budynkach ponad stuletnich przy ul. Sobieskiego w Tczewie.
Już w roku 1994 rozpoczęto prace termomodernizacyjne budynków, w szczególności docieplenia ścian zewnętrznych i stropodachów oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Wykonano także remonty kapitalne dachów z zastosowaniem technologii pap termozgrzewalnych.
W 2012 r. zakończono modernizację dźwigów osobowych we wszystkich budynkach wysokich. Zamontowano 33 windy nowej generacji. W związku z projektem wprowadzenia oszczędności w zużyciu energii elektrycznej wykonano modernizację instalacji wraz z wprowadzeniem ograniczników poboru prądu w piwnicach oraz zastosowaniem systemów światła kroczącego na klatkach schodowych.
Zakończono opomiarowanie lokali w wodomierze zimnej i ciepłej wody oraz podzielniki kosztów centralnego ogrzewania. Wszystkie lokale mieszkalne rozliczane są ze zużycia mediów indywidulanie – na podstawie odczytów uzyskanych drogą radiową.
W latach 2000. prowadzono pojedyncze inwestycje mieszkaniowe. W październiku 2007 r. ukończono prace związane z oddaniem kolejnego budynku mieszkalnego przy ul. Topolowej w Tczewie. Powstał budynek czterokondygnacyjny, dwuklatkowy, o 28 mieszkaniach i 9 garażach. Mieszkania mają po 2 lub 3 pokoje i powierzchnię użytkową od 39,89 m² do 64,90 m². W grudniu 2008 r. zakończono realizację budynku przy ul. Dworcowej w Pelplinie.
W październiku 2021 r. oddano do użytku najnowszą nieruchomość przy ul. Jaworowej 1 w Tczewie. Składa się z 3 budynków mieszkalnych, 56 lokali mieszkalnych, 3 lokali użytkowych, 2 podziemnych hal garażowych z 64 stanowiskami oraz 11 miejsc postojowych na parkingu zewnętrznym.
Obecnie Spółdzielnia Mieszkaniowa w Tczewie zarządza zasobami zlokalizowanymi Tczewie, Pelplinie i Gniewie. W 6 administracjach osiedlowych jest łącznie 69 nieruchomości, 190 budynków, 8872 mieszkań, 155 lokali użytkowych i 263 garaży, 585.177 m² gruntu. Powierzchnia użytkowa zarządzanych lokali wynosi 423.274,67 m².
W Spółdzielni jest ponad 9.400 członków, a w zasobach zarządzanych przez Spółdzielnię mieszka około 18 tysięcy osób.






